Разлика помеѓу преработките на „Хард-рок“

Додадени 390 бајти ,  пред 1 година
дополнување #WPWP #WPWPMK
с (Bot: Migrating 59 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q83270 (translate me))
(дополнување #WPWP #WPWPMK)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:LedZeppelinChicago75_2.jpg|мини|left|250п|[[Соединето Кралство|Британски]] хард рок бенд [[Лед зепелин]] настапува во [[Чикаго]] во [[1975]]. Оваа група денеска се сврстува во највлијателните хард рок групи во свите времиња.]]
'''Хард-рокот''' ([[Англиски јазик|англ.]] ''Hard rock'') е поджанр на [[рок]]-музиката кој се појавува во [[1960-тите]]. Хард-рокот е создаден и преку [[блуз]]от, бидејќи најкористената скала во хард-рокот потекнува од блузот.
 
1.682

уредувања