Разлика помеѓу преработките на „Далија“

Додадени 90 бајти ,  пред 2 месеци
#WPWPMK #WPWP
с (Правописна исправка, replaced: 6-ти век → 6 век using AWB)
(#WPWPMK #WPWP)
 
{{внимание}}
[[Податотека:Orange Dahlia01.jpg|мини|Портокалова Далија]]
'''Далија''' (Георгина) е повеќегодишно растение од семејството Asteraceae. Портеклото ѝ е од Мексико, Средна Америка и Колумбија. Има повеќе од 36 видови и многу врсти на оваа билка. Постојат ниски од 10–15 cm и високи до 1,5 m. Постојат: ниска еднострука, висока бијела, кактус далија, далија помпом, итн.
Тие сакаат сончева светлина и најдобро успеваат каде што ја има многу. Потребно е да се наводнуваат само за време на суша. На пролет се садат 6 недели по завршување на последните мразови. Најдобро се размножуваат со сеење на семе. Осетливи се на ниски температури, и затоа цветаат преку лето, а и при првите мразови. Поради развивањето на пупката не смеат да се садат длабоко во земјата. За растението повеќе да цвета, старите цветови се кинат и се оставаат за семе. Далијата ги привлекува пчелите.
1.003

уредувања