Хаски: Разлика помеѓу преработките

Додадени 90 бајти ,  пред 1 година
#WPWPMK, #WPWP
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
(#WPWPMK, #WPWP)
{{внимание}}
{{викификација}}
[[Податотека:husky4.jpg|мини|250px|Хаски во запрега]]
'''Хаски''' е генерален поим за повеќе раси на кучиња кои се користат како [[кучиња за влечење санки]]. Поради нивната јачина и издрживост, името ''хаски'' се користи многу често за спортски маскоти. Хаските биле примарно користени како кучиња за влечење санки во северните региони, но сега се чуваат и како миленичиња. Историски, зборот ''хаски'' е видоизменета варијанта на дерогативниот збор "ески", кој го користат [[инуит]]ските племиња откриени од страна на Европјаните кои навлегле во нивните области.
 
Хаски се средни големи кучиња одгледани посебно за да преживеат во поларни услови. Во врска се со [[самојед]] и [[маламут]].
 
Постојат два вида хаски - сибирски поголем и малку помали, Алјаскаалјаски. И двете имаат сина или кафена боја на очи, а 20 проценти имаат сина и кафеава боја на очи.
 
[[Категорија:Раси на кучиња за влечење санки]]