Централна дивизија (НБА): Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:MK Carte franchise NBA.JPG|thumb|350п|right|Дивизии и конференции на [[Национална Кошаркарска Асоцијација (НБА)|НБА]]]]
 
'''Централната дивизија''' на [[НБА|Националната Кошаркарска Асоцијација]] е една од трите дивизии во [[Источна Конференција НБА|Источна Конференција]] на лигата, заедно со [[Атланска Дивизија НБА|Атланската Дивизија]] и [[Југоисточна Дивизија НБА|Југоисточната Дивизија]]. Во оваа дивизија, како и во сите други, има пет [[Тим|тимови]]. Оваа дивизија во е дом на [[Чикаго Булс]] кои во времето на [[Мајкл Џордан|Џордан]] се прославија како една од најсилните династии во историјата на [[НБА|Националната Кошаркарска Асоцијација]] лигата. Во текот на последната деценија се смета за најсилна во [[Источна Конференција НБА|истокот]], со тимовите на [[Детроит Пистонс]] и [[Кливленд Кавалерс]] на чело. Петте [[Тим|тимови]] се следните:
 
Петте екипи се следните:
* [[Детроит Пистонс]]
 
* [[Индијана Пејсерс]]
* {{Basket Detroit Pistons}}
* [[Кливленд Кавалерс]]
* {{Basket Indiana Pacers}}
* [[Милвоки Бакс]]
* {{Basket Cleveland Cavaliers}}
* [[Чикаго Булс]]
* {{Basket Milwaukee Bucks}}
* {{Basket Chicago Bulls}}
 
=== Прваци на Централната дивизија ===
 
* 2000-2001: {{Basket Milwaukee Bucks}}
* 2001: [[Милвоки Бакс]]
* 2001-2002: {{Basket Detroit Pistons}}
* 2002: [[Детроит Пистонс]]
* 2002-2003: {{Basket Detroit Pistons}}
* 2003: [[Детроит Пистонс]]
* 2003-2004: {{Basket Indiana Pacers}}
* 2004: [[Индијана Пејсерс]]
* 2004-2005: {{Basket Detroit Pistons}}
* 2005: [[Детроит Пистонс]]
* 2005-2006: {{Basket Detroit Pistons}}
* 2006: [[Детроит Пистонс]]
* 2006-2007: {{Basket Detroit Pistons}}
* 2007: [[Детроит Пистонс]]
* 2007-2008: {{Basket Detroit Pistons}}
* 2008: [[Детроит Пистонс]]
* 2008-2009: {{Basket Cleveland Cavaliers}}
* 2009-2010: {{Basket Cleveland Cavaliers}}
* 2010-2011: {{Basket Chicago Bulls}}
* 2011-2012: {{Basket Chicago Bulls}}
* 2012-2013: {{Basket Indiana Pacers}}
* 2013-2014: {{Basket Indiana Pacers}}
* 2014-2015: {{Basket Cleveland Cavaliers}}
* 2015-2016: {{Basket Cleveland Cavaliers}}
* 2016-2017: {{Basket Cleveland Cavaliers}}
* 2017-2018: {{Basket Cleveland Cavaliers}}
* 2018-2019: {{Basket Milwaukee Bucks}}
 
{{Шаблон:НБА}}