Шехзаде Абдула (син на Сулејман I): Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite book → Наведена книга (3)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite web → Наведена мрежна страница)
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite book → Наведена книга (3))
| religion = [[ислам]]
}}
'''Шехзаде Абдула''' ({{lang-tr|Şehzade Abdullah}}; роден во {{роден на|||1523}} во {{роден во|Цариград}} – починал во {{починал на|||1525}} година во {{починал во|Цариград|}}) — отомански принц, син на султанот [[Сулејман I]]<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.4dw.net/royalark/Turkey/turkey4.htm |title=The Imperial House of Osman: Genealogy |url-status=unfit |archiveurl=https://web.archive.org/web/20060502150736/http://www.4dw.net/royalark/Turkey/turkey4.htm |archivedate=May 2, 2006 }}</ref>. Општо е прифатено дека тој е син на [[Хурем султан]]<ref>{{CiteНаведена bookкнига|title=Osmanli Devleti Tarihi|author=Oztuna Yilmaz|date=1998|publisher=Turk Tarih Kurumu Basimevi|isbn=9751719356|oclc=862307379}}</ref> бидејќи Сулејман и Хурем биле во моногамна врска до моментот на неговото раѓање<ref>{{CiteНаведена bookкнига|title=The imperial harem : women and sovereignitiy in the Ottoman Empire|author=Leslie Penn Peirce|date=2010|publisher=Oxford University Press|isbn=9780195086775|oclc=723638763|url-access=registration|url=https://archive.org/details/imperialharemwom00peir}}</ref><ref>{{CiteНаведена bookкнига|title=Empress of the East: How a European Slave Girl Became Queen of the Ottoman Empire|last=Peirce|first=Leslie|publisher=Basic Books|year=2017|isbn=9780465032518|location=|pages=}}</ref>.
 
Абдула бил роден во [[1523]] година во [[Топкапи Сарај]], [[Отомански Цариград|Цариград]], [[Отоманско Царство]] и починал на тригодишна возраст поради болест во [[1525]] годин. Бидејќи неговата мајка била Хурем Султан, тој веројатно би бил близнак на [[Михримах султан]] со оглед на тоа што нивното раѓање се случило во истата година.