Разлика помеѓу преработките на „Машина“

Додадени 18 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎Историски развој: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга
(нова страница)
 
с (→‎Историски развој: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга)
 
==Историски развој==
[[Ренесанса|Ренесансните]] философи разликувале шест едноставни машини кои претставувале основни направи кои влезната енергија ја претвораат во движење при што го пресметале односот меѓу излезната и влезната сила, денес познат како механичка предност.<ref name="Usher">{{citeНаведена bookкнига
|last = Usher
|first = Abbott Payson