Разлика помеѓу преработките на „Евдокија Рачкевич“

Додадени 18 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Втора светска војна: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite book → Наведена книга
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite web → Наведена мрежна страница (5))
с (→‎Втора светска војна: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite book → Наведена книга)
 
==Втора светска војна==
По [[Операција Барбароса|германската инвазија на Советскиот Сојуз]] во 1941, Рачкевич е комесар на воена болница од 16 јули до 28 септември. По завршувањето на интензивен курс за навигатор во воздухопловното училиште Енгелс, Евдокија е распоредена на 1942 февруари како комесар на 588-от Ноќен бомбашки полк, кој ја добива ознаката [[Гарда]] во 1943 и е реорганизиран во [[Ноќни вештерки|46-та Гарда на ноќен бомбашки воздухопловен полк]] од 325-та Ноќна бомвашка воздухопловна дивизија на [[4-та Воздухопловна Армија]] на [[Вториот белоруски фронт]]. Подоцна станува заменик командант на политичкиот одред на Полкот. За време на војната повремено учествува во бомбашките напади, летајќи како навигатор во 36 мисии како додаток на опремување на По-2 за летови. По војната Евдокија е демобилизирана од војската со ранг на мајор додека не е отповикана во 1951.<ref name=":0" /><ref name=":2">{{CiteНаведена bookкнига|title=Ночные рейды советских летчиц. Из летной книжки штурмана У-2. 1941–1945|last=Голубева-Терес|first=Ольга|publisher=|year=2017|isbn=5457024539|location=|pages=}}</ref>
 
==Подоцнежен живот==