Хоџкинов лимфом: Разлика помеѓу преработките

Додадени 18 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite journal → Наведено списание)
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга)
 
<!-- Причинители и дијагноза -->
Околу половината од случаите на Хоџкинов лимфом настанале поради [[Епштајн–Бар вирус]]от (EBV).<ref name=WCR2014Cp2>{{citeНаведена bookкнига |title= World Cancer Report 2014 |date=2014 |publisher= World Health Organization |isbn= 928320429-8 |pages= Chapter 2.4}}</ref> Други ризик фактори се фамилијарната историја и [[ХИВ/СИДА]].<ref name=WCR2014Cp2/>
 
<!-- Епидемиологија и историја -->