Разлика помеѓу преработките на „Укулеле“

Додадени 18 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга
с
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга)
}}
'''Укулеле''' (од {{lang-haw|{{okina}}ukulele}} {{IPA-haw|ˈʔukuˈlɛlɛ|}} (у-ку-ле-ле);)<ref>{{OED|ukulele}}</ref> — вид на инструмент од семејството [[лејта]].
Укулелето обично е со четири единични или двојни жици од најлон или влакна од животинско потекло. Укулелето е создадено од 19 век, како хавајска интерпретација на музичкиот инструмент наречен ''мачете'',<ref>{{citeНаведена bookкнига|last=Tranquada and King|title=The Ukulele, A History|year=2012|publisher=Hawaii University Press|isbn=978-0-8248-3634-4}}</ref> сличен на мала гитара или кавакињо. За време на [[20 век]] стекнува голема популарност во САД, а од таму и по целиот свет. Тонот и силата на звукот на инструментот варираат во зависност од моделот и конструкцијата. Обичното укулелето е еден од следните димензии: сопран, концертно, тенор и баритон.
 
== Наводи ==