Разлика помеѓу преработките на „Пијалак“

Додадени 36 бајти ,  пред 11 месец
с
→‎Алкохолни пијалаци: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite book → Наведена книга (2)
(→‎Пијалаците во популарната култура: дополнување, ситна поправка)
с (→‎Алкохолни пијалаци: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite book → Наведена книга (2))
==Алкохолни пијалаци==
{{Главна|Алкохолен пијалак}}
Алкохолниот пијалак е вид на пијалак кој содржи [[етанол]], исто така познат како алкохол (иако во хемискиот термин алкохол подразбира многу други смеси). [[Пиво]]то било дел од човечката култура дури од пред 8000 години.<ref>{{CiteНаведена bookкнига |title=Origin and History of Beer and Brewing: From Prehistoric Times to the Beginning of Brewing Science and Technology |last=Arnold |first=John P |year=2005 |edition=Reprint |publisher=BeerBooks.com}}</ref> Во многу земји, пиењето алкохолни пијалаци во локалните [[бар]]ови или [[паб]]ови е културна традиција.<ref>{{CiteНаведена bookкнига |title=A Drinking Life: A Memoir |last=Hamill |first=Pete |year=1994 |publisher=Little, Brown and Company |location=New York|isbn=978-0-316-34102-8|pages=}}</ref>
 
==Безалкохолни пијалаци==