Амстел (пиво): Разлика помеѓу преработките

Додадени 17 бајти ,  пред 2 години
с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга)
 
| production = 36 милиони литри
| revenue =
| owner = [[Хејнекен интернешнал ]]
| num_employees =
| parent =
 
Во 1954 година, Амстел изградила пиварница во [[Суринам]]. Неколку години подоцна, Амстел била првата холандска пиварница за извоз на пиво во конзерви или денеска познати како лименки. Во тоа време, вкупниот извоз на пивото "Амстел" изнесувал 101.000 хектолитри. Во 1958 година подружницата на Амстел го произвела своето прво пиво во [[Јордан]]. Во 1960 година, третата подружница на Амстел била отворена во [[Курасао]]. Во 1963 година се отвориле две нови пиварници, една во [[Порторико]] и една во [[Грција]].
Амстел бил купен од [[Хајнекен интернешнал]] во 1968 година.<ref>{{citeНаведена bookкнига |title=The Oxford Companion to Beer |page=49 |publisher=Oxford University Press |year=2011 |first=Garrett |last=Oliver |isbn=9780195367133}}</ref> Во 1972 година, Амстел пиварницата во Амстердам била затворена, а производството било преместено во главната фабрика Хајнекен во [[Зотервуде]]. Зградата на Маврицкаде била урната. Само поранешната административна зграда се чува и оттогаш станала дел од Виското школо за применети науки на Амстердам.
 
На крајот од 20 век, во [[Шпанија]], [[Хајнекен интернешнал]] одлучил да го замени локалниот стогодишен бренд Ел Агила и да го претвори во Амстел.