Разлика помеѓу преработките на „Внимание“

Додадени 19 бајти ,  пред 4 месеци
с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга)
 
| MeshID =|
}}
'''Вниманието''' е посветено на подготвителната фаза на набљудување или тестирање.<ref>{{citeНаведена bookкнига |last=Anderson |first=John R. |authorlink=John Robert Anderson (psychologist) |year=2004 |title=Cognitive psychology and its implications (6th ed.) |publisher=Worth Publishers |url= http://books.google.com/?id=9P4p6eAULMoC |isbn=978-0-7167-0110-1 |page=519}}</ref> Кога нешто го привлекува нашето внимание, ние почнуваме да го забележуваме тоа и да ги откриваме неговите карактеристики.
Внимание е селективно насочување на менталната активност на одредени делови или аспекти на ситуацијата (на пример, предмети и настани).
Внимание се гледа како функција на мотивација. Доказ за тоа е дека ние сме подеднакво внимателно на се што се случува околу нас, ние ги избираме оние информации кои се важни за нас. Кај вниманието се прави разлика помеѓу:
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Внимание]]
==Надворешни врски==
Психологија за средно стручно образование.
{{никулец}}
 
[[Категорија:Внимание]]