Разлика помеѓу преработките на „Планински гулаб“

Додадени 18 бајти ,  пред 10 месеци
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга
(clean up, replaced: | coauthors = → |author2= using AWB)
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга)
[[File:Pigeon colombin MHNT.jpg|thumb|''Columba oenas'' јајце]]
 
'''Планинскиот гулаб''' или '''гулабот дупкар''' ({{науч|Columba oenas}}) е [[вид]] птица од [[фамилија]]та на гулабите<ref name = "Gibbs">{{citeНаведена bookкнига| last =Gibbs | first =David | authorlink = |author2=Eustace Barnes, John Cox | title =Pigeons and Doves: A Guide to the Pigeons and Doves of the World | publisher =Pica Press | date = | location =United Kingdom | pages =624 | url =http://books.google.com/?id=aeZXAAAACAAJ&dq=Pigeons+and+Doves:+A+Guide+to+the+Pigeons+and+Doves+of+the+World
| doi = | id = | isbn =1-873403-60-7 }}</ref> кој го има во [[Македонија]].