Разлика помеѓу преработките на „Бранденбург на Хафел“

с
→‎Сообраќај: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга
с (Јазична исправка, replaced: ) е → ) — (2))
с (→‎Сообраќај: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга)
== Сообраќај ==
 
Градот се наоѓа на пловната река [[Хафел]], европски воден пат и пловилата кои поминуваат низ градот имаат две рути. Првичната рута го користи градскиот канал во должина од 4 километри низ самиот центар на градот, но оваа рута е ограничена во големина на пловилата. Комерцијалниот сообраќај го користи каналот Сило кој поминува низ источните и северните делови на градот.<ref name=bsiwg93>{{citeНаведена bookкнига|first=Бери|last=Шефилд|publisher=Imray Laurie Norie & Wilson|location=Сент Ив|title=Inland Waterways of Germany|year=1995|pages=93–100|isbn= 0-85288-283-1}}</ref>
 
Градот се наоѓа на раскрсницата на автопатите А1 и А102, додека автопатот А2 е во близина. Железничката линија Берлин - Потсдам - Магдебург поминува низ градот.