Ризом: Разлика помеѓу преработките

Додадени 18 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 44 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q184208 (translate me))
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга)
 
[[Податотека:Warming-Skudbygning-Fig14-Convallaria-verticillata.jpg|400px|мини|десно|Морфологија на ризом: '''I''', '''II''' - лузни од изданоците од претходните две години; '''III''' - изданок од оваа година; '''k<sup>1</sup>''', '''k<sup>2</sup>''' - спиечки (дормантни) пупки; '''1 - 5''' - лузни од листови.]]
{{double image|right|Euphorbia rhizophora2 ies.jpg|200|Gingembre.jpg|200|Ризом на [[млечка]] (''Euphorbia rhizophora'') и на ѓумбир (''Zingiber officinale'').}}
'''Ризоми''' (од {{lang-grc|''rhízōma''}} - „маса од корења“) или '''кореништа''' се [[Стебло|видоизменети стебла]] кај некои повеќегодишни [[тревести растенија]] кои можат да бидат хоризонтално или косо поставени во однос на површината на земјата. Од долната страна на ризомот се наоѓаат дополнителни (адвентивни) [[Корен|корења]], додека странично или од горната страна се развиваат [[Пупка|пупките]] на новиот летораст. Првенствено служат како резервоари за храна која му е потребна на надземниот [[изданок]] за идната вегетациска сезона или за [[вегетативно размножување]].<ref>{{citeНаведена bookкнига |title=Речник ботаничких морфолошких појмова |author=Радиша Јанчић |location=Београд |year=2010 |id=ISBN 978-86-7025-507-4}}</ref> Во ризомите на некои видови растенија (како [[ѓумбир]], [[куркума]], [[момина солза]], [[шаш]]) се создаваат и се насобираат секундарни метаболити кои се одговорни за лековитите својства или отровноста на овие растенија.
 
Ризомите може да бидат: