Разлика помеѓу преработките на „Пјер де Ферма“

Додадени 18 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга
с (→‎Професионална кариера: Форматна исправка, replaced: 2 год. → 2 г.)
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга)
| known_for = [[Теорија на броеви]]<br /> [[Аналитичка геометрија]]<br> [[Фермаов принцип]]<br> [[Веројатност]]<br> '''[[Фермаова последна теорема]]'''}}
 
'''Пјер де Ферма''' ({{IPA-fr|pjɛːʁ dəfɛʁˈma}}; 17<ref>{{citeНаведена bookкнига|last1=Křížek|first1=M.|last2=Luca|first2=Florian|last3=Somer|first3=Lawrence|title=17 lectures on Fermat numbers: from number theory to geometry|series=CMS books in mathematics|year=2001|publisher=Springer|isbn=9780387953328|page=v}}</ref> август 1601 or 1607/8<ref name=barner>[http://cat.inist.fr/?aModele=afficheN&cpsidt=14213014 Klaus Barner (2001): ''How old did Fermat become?''] Internationale Zeitschrift für Geschichte und Ethik der Naturwissenschaften, Technik und Medizin. ISSN 0036-6978. Vol 9, No 4, pp. 209-228.</ref> – 12 јануари 1665) бил [[Французи|француски]] правник во ''[[Парламент]]от'' на [[Тулуза]], [[Франција]], и [[Список на математичари-аматери|математичар-аматер]] заслужен за раниот развиток на математиката што подоцна довел до [[инфинитезимална пресметка|инфинитезималнаta пресметка]], вклучително и [[адекватност]]. Посебно, тој е заслужен за откривање на неговиот оригинален метод на изнаоѓање на најголемите и најмалите [[ордината|ординати]] на закривените линии. Значаен е неговиот придонес во [[аналитичка геометрија|аналитичката геометрија]], [[веројатност]]а, и [[оптика]]та. Најпознат е по својата [[Фермаова последна теорема]], која ја опишал на белешка на маргината на еден примерок на [[Диофант]]овата' ''[[Аритметика]]''.
 
==Живот==