Разлика помеѓу преработките на „Џуд Ло“

Додадени 18 бајти ,  пред 8 месеци
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite journal → Наведено списание)
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга)
 
Ло го привлекол вниманието на пошироката јавност со улогата во филмот ''[[Талентираниот господин Рипли]]'' (1999), за која добил БАФТА награда и номинации за Златен глобус и [[Оскар за најдобар глумец во споредна улога]]. Во 2004 година, тој добил номинации за наградите Оскар, Златен глобус и БАФТА за улогата во епскиот воен филм ''[[Студена планина]]'' (2003). Други забележителни улоги тој играл во филмовите ''[[Гатака]]'' (1997), ''[[Непријател пред портите]]'' (2001), ''[[Вештачка интелигенција (филм)|Вештачка интелигенција]]'' (2001), ''[[Пат кон пропаста]]'' (2002), ''[[Алфи (филм од 2004)|Алфи]]'' (2004), ''[[Блискост (филм од 2004)|Блискост]]'' (2004), ''[[Одмор (филм од 2006)|Одмор]]'' (2006), ''[[Зараза (филм)|Зараза]]'' (2011), ''[[Хуго (филм)|Хуго]]'' (2011), ''[[Ана Каренина (филм од 2012)|Ана Каренина]]'' (2012), ''[[Нуспојави (филм од 2013)|Нуспојави]]'' (2013) и ''[[Гранд хотел Будимпешта]]'' (2014). Тој ја играл улогата на [[Д-р Вотсон]] во ''[[Шерлок Холмс (филм)|Шерлок Холмс]]'' (2009) и ''[[Шерлок Холмс: Игра на сенки]]'' (2011).
 
Ло исто така има исклучителна кариера како театарски глумец, добивјќи три номинации за [[Лоренс Оливие (награда)|наградата Лоренс Оливие]] и две за [[Награда Тони|наградата Тони]]. Тој глумел во неколку претстави во Лондонскиот театар [[Вест Енд]] и на [[Бродвејски театар|Бродвеј]].<ref>{{citeНаведена bookкнига |title=[[Who's Who]] |year=2006 |page=1307 |publisher=[[A & C Black]] |location=London, England }}</ref>
 
==Животопис==