Сони Колбрели: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.059 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Мала место голема буква, replaced: = Спринтер → = спринтер)
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
{{Инфокутија за велосипедист
| name = Сони Колбрели
| image = DenainSonny - Grand Prix de Denain, 14 avril 2016Colbrelli (B1072020).JPGjpg
| caption = Колбрели наво Гран2020 при де Денен 2016г.
| fullname = Сони Колбрели
| nickname =
| birth_date = {{birth date and age|df=yes|1990|5|17}}
| birth_place = [[Дезенцано дел Гарда]], {{ИТА}}
| height = 1,76 м<ref name="Bahrain Merida Pro Cycling Team - Sonny Colbrelli">{{нмс|url=http://teambahrainmerida.com/sonny-colbrelli/|title=Bahrain Merida Pro Cycling Team - Sonny Colbrelli|accessdate=18 јули 2019}}</ref>
| height = 1,76 м
| weight = 7174 кг<ref name="Bahrain Merida Pro Cycling Team - Sonny Colbrelli"/>
| currentteam = {{ct|BMT}}
| discipline = друмски велосипедизам
| proteams = {{ct|CSF|2012}}<br>{{ct|BMT|2017}}
| majorwins = '''[[Класични велосипедски трки|Еднодневни трки и класици]]'''
:[[Гран Премио Бруно Бегели]] (2015, 2019)
:[[Гран Пиемонт]] (2018)
:[[Брабантсе Пејл]] (2017)
:[[Копа Берноки]] (2017)
:[[Гран Премио Бруно Бегели]] (2015)
:[[Гран Премио ди Лугано]] (2016)
:[[Тре Вали Варезине]] (2016)
| updated = 18 ноемвријули 20182020
}}
 
'''Сони Колбрели''' ({{lang-it|Sonny Colbrelli}}; р. {{роден|17|мај|1990}}) — [[италија]]нски професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|BMT}}.<ref>{{cite news|url=https://www.cyclingnews.com/features/2020-team-preview-bahrain-mclaren/|title=2020 Team Preview: Bahrain McLaren|first=Daniel|last=Ostanek|work=Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=26 декември 2019|accessdate=1 јануари 2020}}</ref>
 
== Кариера ==
== Достигнувања ==
 
{{Palmares start|3}}
;2009
: 2. Џиро дел Венето
: 9. [[Милано-Санремо 2018|Милано-Санремо]]
: 10. [[Гран Премио Бруно Бегели]]
;2019
: 1. [[Гран Премио Бруно Бегели]]
: 1. Етапа 4 [[Трка околу Оман]]
: 2. Краен пласман [[Трка околу Германија]]
::1. [[Податотека:Jersey green.svg|20п]] Бодовен пласман
::1. Етапа 4
: 2. Национално друмско првенство
: 2. [[Копа Сабатини]]
: 5. [[Меморијал Марко Пантани]]
: 8. [[Трофео Матеоти]]
: 9. [[Јуроајс Класик 2019|Јуроајс Класик]]
;2020
: 7. [[Курне-Брисел-Курне]]
{{Palmares end}}
 
! scope="col" | 2017
! scope="col" | 2018
! scope="col" | 2019
|- style="text-align:center;"
! scope="row" | [[Податотека:Jersey pink.svg|20п|link=Генерален пласман на Џиро д’Италија]] '''[[Генерален пласман на Џиро д’Италија|Џиро]]'''
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2015|100]]
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2016|95]]
|—
|—
|—
| style="text-align:center;"|[[Тур де Франс 2017|122]]
| style="text-align:center;"|[[Тур де Франс 2018|109]]
| style="text-align:center;"|[[Тур де Франс 2019|85]]
|- style="text-align:center;"
! scope="row" | [[Податотека:Jersey red.svg|20п|link=Генерален пласман на Вуелта а Еспања]] '''[[Генерален пласман на Вуелта а Еспања|Вуелта]]'''
|—
|—
|—
== Надворешни врски ==
{{Ризница-врска|Sonny Colbrelli}}
* [http://colnago-csf.com/?page_id=866 Профил на официјалната страница на екипата]
* {{cycling archives}}
* {{CQ ranking}}