Козлуќој (Драмско): Разлика помеѓу преработките

с
→‎Историја: Правописна исправка, replaced: 19 векXIX век
[проверена преработка][проверена преработка]
с Стилска исправка, replaced: Infobox Greek Dimos → Инфокутија Место во Грција
с →‎Историја: Правописна исправка, replaced: 19 векXIX век
Ред 68:
 
== Историја==
Селото во текот на [[19XIX век]] се наоѓало во рамките на Драмската каза, во составот на [[Отоманското Царство]].
 
Според статистиката на [[Васил К’нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика]]“) во [[1900]] година селото имало 900 жители [[Турци]]<ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_10.htm Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 199.]</ref>.