Инџарли: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 2 години
с
→‎Историја: Правописна исправка, replaced: 19 векXIX век
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Стилска исправка, replaced: Infobox Greek Dimos → Инфокутија Место во Грција)
с (→‎Историја: Правописна исправка, replaced: 19 векXIX век)
== Историја==
 
Селото во текот на [[19XIX век]] се наоѓало во рамките на Драмската каза, во составот на [[Отоманското Царство]]. По крајот на [[Балканските војни]], местото било вклучено во составот на [[Грција]].
 
По крајот на [[Балканските војни]], селото било вклучено во составот на [[Грција]]. По потпишувањето на [[Лозански договор|Лозанскиот договор]] во [[1923]] година помеѓу [[Република Турција]] и [[Република Грција]], во селото се населиле грчки бегалци од Анадолија.