Демирџојани: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 2 години
с
→‎Отоманско Царство: Правописна исправка, replaced: 19 векXIX век
с (→‎Отоманско Царство: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
с (→‎Отоманско Царство: Правописна исправка, replaced: 19 векXIX век)
===Отоманско Царство===
 
Селото во текот на [[19XIX век]] се наоѓало во [[Драмска каза|Драмската каза]] во составот на [[Отоманското Царство]].
Според статистиката на [[Васил К’нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика]]“) во [[1900]] година, селото имало 370 [[Турци]]<ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_10.htm Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 197.]</ref>.