Орман (Петричко): Разлика помеѓу преработките

Додадени 100 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Османлиско Царство: Смисловна исправка, replaced: македонски егзархисти → Македонци под врховенството на...
с (/* Население<ref name="БИМ">{{БИМ}}</ref><ref name="nsi">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.nsi.bg/nrnm/show9.php?sid=2158&ezik=bul|title=Справка за населението на с. Кавраки)
с (→‎Османлиско Царство: Смисловна исправка, replaced: македонски егзархисти → Македонци под врховенството на...)
Според статистиката на [[Васил К’нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика]]“) во [[1900]] година селото имало 45 домаќинства, од кои 15 цигански и 30 [[Македонци|македонски]]<ref name="БИМ">{{БИМ}}</ref><ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_10.htm Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 129.]</ref>. Според истиот извор, во селото живееле 220 Македонци, додека ромското население не е наведено.
 
Селото било под влијание на [[Бугарска егзархија|Бугарската егзархија]]. Според податоците на секретарот на егзархијата [[Димитар Мишев (публицист)|Димитар Мишев]] („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во [[1905]] година во селото живеале 272 македонски[[Македонци]] егзархистипод врховенството на [[Бугарска егзархија|Бугарската егзархија]]<ref>Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905, рр. 186 – 187.</ref>.
 
По избувнувањето на [[Балкански војни|Балканските војни]] во [[1912]] година, едно лице од селото бил доброволец во [[Македонско-одрински доброволни чети|Македонско-одринските доброволни чети]]<ref>„Македоно-одринското опълчение 1912 – 1913 г. Личен състав“, Главно управление на архивите, 2006, стр. 867</ref>.