Разлика помеѓу преработките на „Муртино“

Додадени 74 бајти ,  пред 6 месеци
с
→‎Демографија: Смисловна исправка, replaced: секретарот на бугарската егзархија → егзархискиот секретар, егзархисти → под врховенството н
с (→‎top: Додавање на потребен параметар, replaced: Инфокутија за село во Република Македонија| → Инфокутија за село во Република using AWB)
с (→‎Демографија: Смисловна исправка, replaced: секретарот на бугарската егзархија → егзархискиот секретар, егзархисти → под врховенството н)
Според статистиката на [[Васил К’нчов|Васил К'нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика]]“) од 1900 година во Муртино живееле 560 жители, сите [[Македонци]].<ref name=":0">[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_08.htm Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 160.]</ref>
 
Според секретаротегзархискиот на бугарската егзархијасекретар [[Димитар Мишев]], („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во 1905 година во Муртино имало 688 [[Македонци]], од кои 480 егзархистипод врховенството на [[Бугарска егзархија|Бугарската егзархија]] и 208 протестанти.<ref name=":1">Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 106-107.</ref>
 
Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 2.209 жители, од кои 2.203 [[Македонци]], 2 [[Срби]] и 4 останати. Следува табела на националната структура на населението<ref>[http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X]</ref>