Разлика помеѓу преработките на „Крушица (Кичевско)“

Додадени 74 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Демографија: Смисловна исправка, replaced: секретарот на бугарската егзархија → егзархискиот секретар, егзархисти → под врховенството н
с (→‎Надворешни врски: Врска до македонска верзија на картите за Гугл, replaced: hl=en → hl=mk, на Google Maps. → на Карти на Google)
с (→‎Демографија: Смисловна исправка, replaced: секретарот на бугарската егзархија → егзархискиот секретар, егзархисти → под врховенството н)
Според статистиката на [[Васил К’нчов|Васил К'нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика|Македониja, Етнографиja и статистика]]“) од 1900 година, во Крушица живееле 148 жители, од кои 128 [[Македонци]] и 20 [[Албанци]].<ref name=":0">[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_40.htm Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.257]</ref>
 
Според секретаротегзархискиот на бугарската егзархијасекретар [[Димитар Мишев]], во 1905 година во Крушица имало 128 [[Македонци]], егзархистипод врховенството на [[Бугарска егзархија|Бугарската егзархија]].<ref name=":1">D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.154-155.</ref>
 
Според пописот од 2002 година, во селото Крушица живеат 5 жители, сите [[Македонци]].<ref>[http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X]</ref>