Донтов метод: Разлика помеѓу преработките

Одземен 11 бајт ,  пред 2 години
[проверена преработка][проверена преработка]
Ознаки: Мобилно уредување Уредување од мобилен извршник Уредување од прилогот за Андроид
Ознаки: Мобилно уредување Уредување од мобилен извршник Уредување од прилогот за Андроид
'''Д'Онтов метод''' ({{lang-en|D'Hondt method}}) е метод за распределба на [[мандат]]и од [[политичка партија|партиските]] листи според пропорционална застапеност, користејќи го [[метод на највисок просек|принципот на највисок просек]]. [[математика|Математички]], но не и оперативно, тој е еквивалентен на методот на ''ЏеферсонЏеферсоновиот'' и на ''Бадер-Оферовиот'' метод.
 
Овој метод за првпат бил користен во [[1899]] година во [[Белгија]] и е именуван според [[Белгија|белгискиот]] математичар [[Виктор Донт]]. Тој е помалку пропорционален отколку другиот популарен метод за распределба, [[Сен-лагеов метод|Сен-лагеовиот]], бидејќи Донтовиот метод повеќе ги фаворизира поголемите политички партии и коалиции над помалите.<ref>{{cite conference