Јоргос Сеферис: Разлика помеѓу преработките

Додаден 51 бајт ,  пред 2 години
#WPWPMK , #WPWP
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ) бил → ) —)
(#WPWPMK , #WPWP)
[[Податотека: George Seferis.JPG|right|thumb|'''Јоргос Сеферис''' ]]
 
[[Податотека:Blue plaque George Seferis, Sloane Avenue.jpg|right|thumb|Сина плакета на '''Јоргос Сеферис''' во [[Лондон]]]]
'''Јоргос Сеферис''' (1900, [[Смирна]] - 1971, [[Атина]]) — поет, есеист, преведувач, добитник на [[Нобелова награда за литература]]. На македонски јазик првпат била преведена неговата поезија во годината кога ја добил всушност Нобеловата награда, а книгоиздателството „Кочо Рацин“ објавило избор од неговиот поетски опус во 1965 година, под наслов „Поделба на заборавот“.<ref name="a">Преводи на литературни дела од автори кои добиле Нобелова награда, НИД„Микена“, Битола,2010</ref>