Разлика помеѓу преработките на „Морис Метерлинк“

Додадени 18 бајти ,  пред 1 година
#WPWPMK , #WPWP
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
(#WPWPMK , #WPWP)
| portaldisp =
}}
[[File:Portrait of Maurice Maeterlinck.jpg|thumb|upright|'''Морис Метерлинк''' , околу 1905 година]]
'''Морис Метерлинк''' ({{роден на|29|август|1862}} во {{роден во|Гент}} — {{починал на|6|мај|1949}} во {{починал во|Ница}}) — [[Белгија|белгиски]] поет, драмски писател, есеист, правник, добитник на Нобелова награда за литература во 1911 година за вредностите на својот сестран опус, а пред сè за драмското творештво.<ref>Превод на литературни дела од автори кои добиле Нобелова награда, НИД „Микена“, Битола, 2009</ref> Метерлинк има фламанско потекло.