Разлика помеѓу преработките на „Итака“

Додадени 796 бајти ,  пред 1 година
#WPWPMK
с (→‎Надворешни врски: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{commons|Category: → {{рв|)
(#WPWPMK)
}}
'''Итака''' ([[грчки]]: ''Ιθάκη'') е грчки остров кој се наоѓа во [[Јонско Море|Јонското Море]], со површина од 120 км<sup>2</sup>, и 3.084 жители <ref>[http://web.archive.org/web/20090318065626/http://www.statistics.gr/gr_tables/S1101_SAP_1_TB_DC_01_03_Y.pdf www.statistics.gr]</ref>. Островот е општина во [[Префектура Кефалинија|префектурата Кефалинија]] и се наоѓа североисточно од брегот на Кефалоња, и западно од континентална Грција. Најмногу е познат по [[Хомер]]овата [[Хомерова Итака|Итака]], како домот на [[Одисеј]] во [[Одисеја]].
 
== Потекло на името ==
[[Податотека:Kefallonia_IthakiWW.jpg|300п|мини|десно|Голем остров во средина е [[Кефалонија]]. Островот Итака е десно.]]
 
Името на Итака останало непроменето од класичните времиња. Постојат различни тумачења за потеклото на името на Итака; според едни островот го добил името по митолошкиот херој Итак, по други од грчкиот збор "ithy" што значи весел, а некои сметаар дека името настанало од феничанскиот збор "utica" што значи колонија.
 
==Итака во митологија==
1.520

уредувања