Лезбос: Разлика помеѓу преработките

Додадени 196 бајти ,  пред 3 години
#WPWPMK
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Doni12345 (разговор | придонеси)
#WPWPMK
Doni12345 (разговор | придонеси)
#WPWPMK
Ред 3:
== Назив и значења ==
[[Податотека:Lesvos.jpg|мини|260 п|десно|Сателитска снимка на Лезбос]]
[[Податотека:Olympos lesbos.jpg|мини|260 п|десно|Планина [[Олимп (Лезбос)|Олимп]] на Лезбос со највисок врв на островот]]
 
Во [[Грчка митологија|грчката митологија]], заштитник на островот исто така се нарекувал „Лезбос“, син на [[Лапити|Лапит]] кој за жена ја зел [[Метимна]]. Зборот [[лезбејка|лезбејски]] се изведува од името на островот. Оваа придавка потекнува од делата на познатата поетеса од Лезбос, [[Сапфа|Сапфо]], во кои е опишана љуботав помеѓу [[жена|жени]].
3.110

уредувања