Лезбос: Разлика помеѓу преработките

Додадени 770 бајти ,  пред 2 години
#WPWPMK
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(#WPWPMK)
(#WPWPMK)
'''Лезбос''' ([[грчки]]: Λέσβος) е [[Грчки острови|трет по големина]] [[остров]] во [[Грција]] (после [[Крит]] и [[Евбеја]]) и најголем од [[Северноегејски Острови|Северноегејските Острови]]. Административно островот сочинува една [[општина]] под истото име Лезбос и се наоѓа во Периферијата [[Северен Егеј]]. Најголемиот [[град]] на островот, [[Митилена]], е и управен центар на округот. Помали градови се: Калони, Моливос, Пломари, Ајазос, Ерезос и Петра. Зафаќа површина од 1.632 км<sup>2</sup> и население од 92.000.
 
== Назив и значења ==
[[Податотека:Lesvos.jpg|мини|260 п|десно|Сателитска снимка на Лезбос]]
 
Во [[Грчка митологија|грчката митологија]], заштитник на островот исто така се нарекувал „Лезбос“, син на [[Лапити|Лапит]] кој за жена ја зел [[Метимна]]. Зборот [[лезбејка|лезбејски]] се изведува од името на островот. Оваа придавка потекнува од делата на познатата поетеса од Лезбос, [[Сапфа|Сапфо]], во кои е опишана љуботав помеѓу [[жена|жени]].
 
== Галерија ==
2.993

уредувања