Разлика помеѓу преработките на „Азотни оксиди“

Додадени 63 бајти ,  пред 7 месеци
с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite journal → Наведено списание (2), cite journal → Наведено списание
с (→‎NO<sub>x</sub>: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (2))
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite journal → Наведено списание (2), cite journal → Наведено списание)
(азотен моноксид + кислород + вода → азотна киселина).
 
Азотниот моноксид исто така учествува во создавањето [[Озонската дупка|озонска дупка]] во [[тропосфера]]та.<ref>{{citeНаведено journalсписание |author=D. Fowler|display-authors= ''et al.'' |year=1998 |title=The atmospheric budget of oxidized nitrogen and its role in ozone formation and deposition |journal=New Phytologist |volume=139 |pages=11-23 |doi=10.1046/j.1469-8137.1998.00167.x }}</ref>
 
== Биогенетичко потекло ==
Во [[земјоделство]]то употребата на минерални ѓубрива и збогатувањето на земјиштето со [[азотно ѓубриво]] исто така помага за збогатување на атмосферските NO<sub>''x''</sub>, преку процесот денитрификација на активните материи од минералното ѓубриво со помош на микроорганизмите кои го забрзуваат на процесот.<ref>{{CiteНаведено journalсписание
|author=J.N. Galloway|display-authors= ''et al.''
|year=2004
|issue=2|pages=153-226
|doi=10.1007/s10533-004-0370-0
}}</ref><ref>{{CiteНаведено journalсписание
|author=E.A. Davidson & W. Kingerlee
|year=1997