Разлика помеѓу преработките на „Колибри“

Додаден 21 бајт ,  пред 8 месеци
с
→‎Особености: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite journal → Наведено списание
с (Јазична исправка, replaced: == Карактеристики == → == Особености ==)
с (→‎Особености: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite journal → Наведено списание)
== Особености ==
[[Податотека:Colibri-thalassinus-001-edit.jpg|мини|лево|Колибри]]
Колибрите имаат многу голема фрекфенција на замавнување со крилјата, дури до 80 замавнувања во секунда. Тоа им овозможува лет на страна и на назад,<ref>{{CiteНаведено journalсписание
| pmid = 12124359
| year = 2002