Разлика помеѓу преработките на „Бадниково гранче“

с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite journal → Наведено списание
с (отстранета Категорија:Македонски обичаи користејќи го HotCat)
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite journal → Наведено списание)
[[Податотека:Bitola, razglednica od 1917.jpg|мини|десно|250п|Внесување на Баднакот во [[Битола]] во 1917 година со музика]]
 
'''Бадниково гранче''' или '''Баднак''' — отсечен дел од дабово дрво, кое според традициите на православните христијани во Македонија, а и скоро во целиот православен словенски дел на [[Балканот]],<ref name=vukmanovic>{{citeНаведено journalсписание
| last = Вукмановић
| first = Јован