Разлика помеѓу преработките на „Жан Батист Перен“

с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite journal → Наведено списание
с (→‎Истражувања и постигнувања: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (2))
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite journal → Наведено списание)
|prizes = [[Матеучиев медал]] <small>(1911)</small><br>[[Нобелова награда за физика]] <small>(1926)</small>
}}
'''Жан Батист Перен''' ({{lang-fr|Jean Baptiste Perrin}}, {{рн|30|септември|1870}} – {{пн|17|април|1942}}) — француски физичар кој во своите студии за [[Брауново движење]] на минијатурните честички изолирани во течност го верификувал објаснувањето на [[Алберт Ајнштајн]] за овој феномен и со тоа ја потврдил атомистичката природа [[материја]]та ([[седиментациона рамнотежа]]). За ова постигнување тој добил [[Нобелова награда за физика]] во 1926.<ref>{{CiteНаведено journalсписание | last1 = Kyle | first1 = R. A. | title = Jean Baptiste Perrin | doi = 10.1001/jama.242.8.744 | journal = JAMA: the Journal of the American Medical Association | volume = 242 | issue = 8 | pages = 744–741 | year = 1979 | pmid = | pmc = }}</ref>
 
==Животопис==