Разлика помеѓу преработките на „Клад“

Додаден 21 бајт ,  пред 1 година
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite journal → Наведено списание
с (→‎Начини на определба: Правописна исправка, replaced: и тн. → итн. (2) using AWB)
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite journal → Наведено списание)
[[Податотека:Clade-grade II.svg|мини|десно|334п|Кладограм (семејна лоза) на биолошка група. Црвените и сините квадрати претставуваат кладови (т.е. целосни гранки). Зелениот квадрат не е клад, туку претставува еволутивен степен (што е нецелосна група), бидејќи синиот клад потекнува од него, но е исклучен.]]
 
'''Клад'''' (од [[грч.]] κλάδος = „гранка“)<ref>[http://rechnik.on.net.mk/#/recnik/gr-mk/κλάδος κλάδος] - грчко-македонски речник на он.нет</ref> е група составена од [[вид (биологија)|вид]] ([[изумрен вид|изумрен]] или денешен) и сите негови потомци. Во однос на [[систематика|биолошката систематика]], кладот е еден „огранок“ од лозата на речена „дрво на животот“.<ref name=Dupuis>{{citeНаведено journalсписание | last=Dupuis | first=Claude | year=1984 | title=Willi Hennig's impact on taxonomic thought | journal=Annual Review of Ecology and Systematics | volume=15 | pages=1–24 | issn=0066-4162}}</ref> Здружувањето на организми во „природна група“ со извесно [[таксономија|таксономско]] име игра клучна улога во [[биолошка класификација|биолошката класификација]]. Во [[кладистика]]та (наречена по овој поим), кладовите се единствените прифатливи единици.
 
Поимот е измислен во 1958 од англскиот биолог [[Џулијан Хаксли]].<ref name=Dupuis/>