Разлика помеѓу преработките на „Наша ера“

Додаден 21 бајт ,  пред 1 година
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite journal → Наведено списание
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Грегоријанскиот календар → грегоријанскиот календар using AWB)
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite journal → Наведено списание)
Поделбата е направена според раѓањето на [[Исус Христос]], при што со ''н.е.'' се обележуваат годините после започнувањето на оваа ера, а со ''п.н.е.'' годините пред тоа.
 
Според оваа шема, не постои година обележана како ''година нула'', па така годината 1 н.е. е веднаш после 1 п.н.е. Овој систем е измислен во [[525]] година, и не бил широко користен сè до времето на [[ренесанса]]та.<ref name=Teresi1997>{{citeНаведено journalсписание|url=http://www.theatlantic.com/past/docs/issues/97jul/zero.htm|authorlink=Dick Teresi|first=Dick|last=Teresi|title=Zero|journal=[[The Atlantic]]|date=July 1997}}
</ref>