Разлика помеѓу преработките на „Филипик Вардан“

Додаден 21 бајт ,  пред 2 месеци
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite journal → Наведено списание
с (→‎Надворешни врски: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Commons category| → {{рв|)
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite journal → Наведено списание)
 
'''Филипик Вардан''' ([[грчки]]: ''Φιλιππικός Βαρδάνης'') бил византиски император кој владеел во периодот од [[711]] до [[713]] година.
 
Филипик бил син на аристократот Никифор, кој бил од ерменско потекло.<ref>{{citeНаведено journalсписание
| last = Charanis
| first = Peter