Разлика помеѓу преработките на „1210“

Додаден 21 бајт ,  пред 6 месеци
с
→‎Европа: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite journal → Наведено списание
с (→‎Други календари: Стилска исправка, replaced: Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари →)
с (→‎Европа: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite journal → Наведено списание)
* [[18 ноември]] - [[Отон IV (Свето Римско Царство)|Отон IV]] е екскомунициран од [[Папа Инокентиј III]], поради неговата инвазија на јужна Италија, спротивно на [[Вормски конкордат|Вормскиот конкордат]].
* [[21 ноември]] - Кралот Ерик Х е крунисан, што е првото познато крунисување на шведски крал. Кратко потоа, се оженил со данската принцеза [[Рихеза Данска]], со цел да ја зајакне својата врска со данскиот крал [[Валдемар II Дански]].
* Кралот [[Јован Безземниот]] подига £ 100,000 од црковниот имот како извонредна фискална такса. Операцијата е опишана како „непроценлива и неспоредливо изненадувачка“ од современи извори<ref>{{citeНаведено journalсписание|last=Ferris|first=Eleanor|title=The Financial Relations of the Knights Templars to the English Crown|journal=American Historical Review|year=1902|volume=8|issue=1}}</ref>.
* [[Ливонска крстоносна војна]] - [[Битката кај Умера]]: [[Естонија|Естонските]] сили го поразуваат [[Ливонско братство на мечот|Ливонското братство на мечот]].
* Цитаделата на [[Акрокоринт]] во [[Грција]] се предала на [[Четврта крстоносна војна|Крстоносците]], по петгодишна опсада.