Разлика помеѓу преработките на „Перика“

Додадени 59 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (2)
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (2))
 
[[File:Hime cut.jpg|thumb|upright|Вообичаен вид перика]]
 
'''Перика''' е додаток која се носи на главата, изработен од природна [[човечка коса]], од животински влакна или од [[синтетички влакна]].<ref>{{citeНаведена webмрежна страница |title=How is a Wig Made? |url=http://ajswigs.com/How-is-a-Wig-Made_b_33.html}}</ref> Зборот перика е скратена форма од зборот ''periwig'' кој потекнува во [[17 век]].<ref>{{citeНаведена webмрежна страница |title=Define Wig at Dictionary.com |url=https://www.dictionary.com/browse/wig}}</ref> Луѓето носат перики поради различни причини: религиозни побуди, поради мода или за да ја сокријат [[ќелавост|ќелавоста]]а.
 
==Периката како мотив во популарната култура==