Фудбалска репрезентација на Украина: Разлика помеѓу преработките

с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
| Association = {{nowrap|[[Украински Фудбалски Сојуз]] (UAF)}}<br />{{lang|uk|Українська Асоціація Футболу}}
| Confederation = [[УЕФА]] ([[Европа]])
| Coach = [[Андриј Шевченко]]<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://www.ua-football.com/ukrainian/national/1468585535-shevchenko-glavnyy-trener-sbornoy-ukrainy.html|title=Шевченко - главный тренер сборной Украины|first=Внешние|last=источники|publisher=}}</ref>
| Captain = [[Андриј Пјатов]]
| Most caps = [[Анатолиј Тимошчук]] (144)
| Regional cup best = Групна фаза ([[Европско првенство во фудбал 2012|2012]], [[Европско првенство во фудбал 2016|2016]], [[Европско првенство во фудбал 2020|2020]])
}}
'''Фудбалска репрезентација на Украина''' ({{lang-uk|збірна України з футболу}}) — национален фудбалски тим на [[Република Украина]], кој е раководен од [[Украински Фудбалски Сојуз|Украинскиот Фудбалски Сојуз]]. Најчесто, украинската фудбалска репрезентација своите домашните натревари ги одигрува на [[Олимписки стадион (Киев)|Олимпискиот стадион]] во [[Киев]].
 
По украинската независност и отцепот на земјата од [[Советскиот сојуз]], тие го одиграле својот прв натпревар против [[Фудбалска репрезентација на Унгарија|Унгарија]] на [[29 април]] [[1992]] година. Најголем успех на тимот на светската сцена било стигнувањето до четвртфиналето на [[Светско првенство во фудбал 2006|Светското првенство]] во [[2006]] година.
 
Како нација домаќин, Украина автоматски се квалификувала за [[Европско првенство во фудбал 2012|УЕФА Евро 2012]]. Четири години подоцна, Украина се квалификувала за [[Европско првенство во фудбал 2016|Еуро 2016]] преку плеј-оф-рутата, првпат преку квалификацискиот процес, бидејќи тие завршиле на третото место во својата квалификациска група.
 
Украина се смета за специфичен случај која има успешна младинска фудбалска елита во Европа и светот, но сепак не успева да го донесе истиот успех во сениорска фаза. Екипата до 20 години на Украина е актуелен светски шампион, додека екипата на до 21 години освоила сребрен медал на Европскиот шампион.
{{наводи}}
{{UEFA teams|УЕФА тимови}}
 
[[Категорија:Фудбалот во Украина]]
[[Категорија:Фудбалски репрезентации]]