Саван (Гренадини): Разлика помеѓу преработките

Додадени 38 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite web → Наведена мрежна страница
с (Правописна исправка, replaced: југо-западно → југозападно using AWB)
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite web → Наведена мрежна страница)
}}
 
'''Саван''' ([[англиски јазик|англиски]]: ''Savan'') или '''Голем Саван''' (''Big Savan'') е ненаселен остров во [[Гренадини]]те. Островот припаѓа на островската држава [[Свети Винцент и Гренадини]] и се наоѓа на околу пет километри југозападно од островот [[Мустик]].<ref>{{CiteНаведена webмрежна страница|url=https://www.protectedplanet.net/savan-island-wildlife-reserve|title=Savan Island in Saint Vincent and the Grenadines|website=|access-date=}}</ref>
 
Островот Саван се протега од север кон југ со полумесечен отвор кон запад. Постојат неколку гребени и на север островот продолжува со некои карпи. Покрај островот Саван има и две мали островчина именувани како '''Литл Саван''' и '''Саван Рок'''.