Разлика помеѓу преработките на „Associated Press“

Додадени 37 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница
Ознака: Изворно уредување 2017
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
| logo = Associated Press logo 2012.svg
| industry = медиуми
| foundation = {{Start date and age|1846|05|22}}<ref name="origin">{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://www.editorandpublisher.com/news/documents-shed-new-light-on-birth-of-ap-wire-older-than-originally-thought/ |title=Documents Shed New Light on Birth of AP; Wire Older Than Originally Thought |date=31 January 2006|publisher=[[Editor&Publisher]] |access-date=27 July 2018}}</ref>
| location_city = {{nowrap|[[Њујорк (град)|Њујорк]]}}, [[Њујорк (држава)|Њујорк]], {{nowrap|САД}}
| area_served = цел свет
'''Associated Press''' (се чита: '''Асошиејтед прес'''; '''АП''' ) е американска непрофитна новинска агенција со седиште во [[Њујорк (град)|Њујорк]]. Основана e во 1846 година и функционира како кооперативно и некорпоративно здружение. Нејзини членови се американски весници и радиодифузери.
 
АП има освоено 53 [[Пулицерова награда|Пулицерови награди]], меѓу кои 31 за фотографии, од 1917 година кога почна оваа награда да се доделува. Агенцијата има заработено Пулицерова награда од 2019 година за меѓународно известување за покривање на граѓанската војна во Јемен.
 
== Наводи ==