Разлика помеѓу преработките на „Евдокија Рачкевич“

Додадени 190 бајти ,  пред 1 година
с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite web → Наведена мрежна страница (5)
с (Јазична исправка, replaced: лоцирано → сместено using AWB)
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite web → Наведена мрежна страница (5))
|serviceyears = 1941−1956
|battles = [[Источен фронт (Втора светска војна)|Источен фронт во Втората светска војна]]
|awards = [[Орден на Црвеното Знаме]]<ref>{{CiteНаведена webмрежна страница|url=https://pamyat-naroda.ru/heroes/podvig-chelovek_nagrazhdenie28526539/|title=Рачкевич Евдокия Яковлевна, Орден Красного Знамени|last=|first=|date=|website=pamyat-naroda.ru|archive-url=|archive-date=|dead-url=|access-date=2018-04-03}}</ref><br>[[Орден на Патриотската Војна]] Прва класа<ref>{{CiteНаведена webмрежна страница|url=https://pamyat-naroda.ru/heroes/podvig-chelovek_nagrazhdenie21365777/|title=Рачкевич Евдокия Яковлевна, Орден Отечественной войны I степени|last=|first=|date=|website=pamyat-naroda.ru|archive-url=|archive-date=|dead-url=|access-date=2018-04-03}}</ref><br>[[Орден на Црвената Ѕвезда]] (2)<ref>{{CiteНаведена мрежна webстраница|url=https://pamyat-naroda.ru/heroes/podvig-chelovek_nagrazhdenie12015863/|title=Рачкевич Евдокия Яковлевна, Орден Красной Звезды|last=|first=|date=|website=pamyat-naroda.ru|archive-url=|archive-date=|dead-url=|access-date=2018-04-03}}</ref>
}}
 
 
==Ран живот и предвоена кариера==
Рачкевич е родена на 22 декември 1907 во тогашното село Наднестријанскоје во Руската Империја, сега сместено во денешна Украина. Во 1919 дипломирала на парохија во нејзиното родно место. Во 1922 работи како чувар на граничната полиција Каменец-Подилски, каде останува додека да стане член на [[Комунистичка партија на Советскиот Сојуз|Комунистичката партија]] во 1926, кога е преместена да работи како организатор на област во Каменец-Подилски. Во 1928 дипломира на едногодишното правно училиште во Киев пред да работи како судија две години, по што почнува да работи како асистент на регионалниот обвинител во [[Житомир]]. Во 1931 се мажи за Павел Рачкевич, комесарот на 3-тиот Коњанишки полк на Првата Краснокаческа дивизија. Во 1932 се пријавува во Црвената Армија, каде е назначена да работи како политички инструктор во Краснозакачката дивизија. Во 1934 година се запишува на [[Ленинската воено-политичка академија]]; во 1937 станува првата жена што дипломира на Академијата, по што започнува да предава во Ленинградското училиште за воена комуникација.<ref>{{CiteНаведена webмрежна страница|url=http://letunij.narod.ru/Komissar1.html|title=Рачкевич Евдокия Яковлевна (1907-1975)|website=letunij.narod.ru|access-date=2018-04-02}}</ref><ref name=":1">{{CiteНаведена мрежна webстраница|url=http://old.superstyle.ru/22dec2014/evdokiya_rachkevich|title=Женский журнал Суперстиль: Евдокия Рачкевич. "Мамочка" ночных ведьм|website=old.superstyle.ru|access-date=2018-04-02}}</ref>
 
==Втора светска војна==