Разлика помеѓу преработките на „Фенди“

Додадени 114 бајти ,  пред 6 месеци
с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (3)
с (→‎Надворешни врски: Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat → Ризница-врска)
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (3))
[[Податотека:Fendi_store_opening_-_Karl_Lagerfeld_(14094717834).jpg|мини|Отворање продавница на Фенди со Карл Лагерфелд]]
[[Податотека:Christmas_device_of_FENDI_Breeze_Xin_Yi_20171208.jpg|мини|Божиќен уред на Фенди, 2017 година]]
'''Фенди''' е светски позната италијанска модна компанија, особено, по своите торби, и крзнени и кожни производи.<ref name="fragrantica">{{citeНаведена webмрежна страница |url=http://www.fragrantica.com/designers/Fendi.html |title=Fendi perfumes and colognes |publisher=Fragrantica.com |accessdate=}}</ref>
 
Фенди е основана во [[1925]] година, како трговско друштво за крзно и кожа во [[Рим]]. Под името Фенди се подразбираат високобуџетни аксесоари за жени, мажи и деца, најчесто од крзно и кожа. Исто така Фенди нуди услуга преку глобалните мрежи. Германскиот дизајнер [[Карл Лагерфелд]] од 1965 година е главен дизајнер на женската колекција под назив Фенди.
Во 2005 година, седиштето на компанијата Фенди се преселило во Палацо Пради. Кон крајот на 2007 година, започнува да се шири и на кинескиот пазар, и тоа е првата модна компанија воопшто која на [[Кинески ѕид|Кинескиот ѕид]] одржала модна ревија со 88 модели на 88 метри модна писта. Се проценува дека оваа модна ревија чинела околу 10.000 долари. Кон крајот на 2011 година имало околу 20 Фенди продавници во [[Народната Република Кина]].
 
Фенди го финансира реновирањето на Фонтана ди Треви со 2,18 милиони евра, кое што се завршило кон крајот на 2015 година.<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://www.theweek.co.uk/92079/fendi-why-the-fashion-house-is-investing-in-romes-patrimony|title=Fendi: why the fashion house is investing in Rome's patrimony|date=5 March 2018|publisher=The Week|access-date=27 March 2018}}</ref><ref>{{cite news| url=https://www.bloomberg.com/news/2014-06-22/fendi-touts-dolce-vita-as-owner-lvmh-relies-on-brand.html | work=Bloomberg | first=Andrew | last=Roberts | title=Fendi Touts Dolce Vita as Owner LVMH Relies on Brand | date=23 June 2014}}</ref> Во јули 2016 година Прада ја  претставува женската колекција напистата поставена над фонтаната Треви.
 
Во 2017 година, Фенди отвориле продавница во соработка со интернет платформата „Фарфеч“.<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|url=https://www.forbes.com/sites/rachelarthur/2017/11/29/customized-luxury-fendi-farfetch/#77dc7ae51c1d|title=Customized Luxury: Fendi Turns To Digital For Bespoke Handbag Launch|author=Rachel Arthur|date=29 November 2017|publisher=Forbes|access-date=27 March 2018}}</ref>
 
== Наводи==