Разлика помеѓу преработките на „Варикап“

Додадени 38 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Примена: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница
с (→‎Надворешни врски: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{commons category| → {{рв|)
с (→‎Примена: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
 
== Примена ==
Варакторите се користат како напонски контролирани кондензатори. Се применуваа во [[напонски контролиран осцилатор|напонски контролирани осцилатори]], [[параметарски засилувач]]и и [[фреквенциски мултипликатор]]и.<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|last1=Calvert|first1=James|title=Varactors|url=http://mysite.du.edu/~etuttle/electron/elect40.htm|website=Dr Tuttle's Home Page|accessdate=|language=en|date=15 February 2002}}</ref> Напонски контролираните осцилатори имаат многукратни примени како што е [[фреквенциска модулација|фреквенциската модулација]] за ФМ трансмитери и [[фазно затворена јамка|фазно затворени јамки]]. Фазно затворените јамки се користат за [[фреквенциски синтетизатор]]и во многу радија, [[телевизор]]и и [[мобилен телефон|мобилни телефони]].
 
Варикапот бил развиен од Пацифик семикондакторс, подружница на Рамо Вулдриџ корпорацијата, кој го добил патентното право за компонентата во јуни 1961 година.<ref>{{cite patent |inventor1-last=Barnes |inventor1-first=Sanford H. |inventor2-last=Mann |assign=Pacific Semiconductors, Inc. |inventor2-first=John E. |title=Voltage sensitive semiconductor capacitor |country-code=US |patent-number=2989671 |publication-date=23 May 1958 |issue-date=20 June 1961}}</ref> The device name was also trademarked as the "Varicap" by TRW Semiconductors, the successor to Pacific Semiconductors, in October 1967. This helps explain the different names for the device as it came into use.{{Clarify|date=May 2013}}