Финале на УЕФА Лигата на шампионите во 2014 година: Разлика помеѓу преработките

с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (4)
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (4))
| man_of_the_match1btitle = Fans'
| referee = [[Бјорн Кајперс]] ([[Фудбалска Кралска Федерација на Холандија|Холандија]])
| attendance = 60,976<ref name="full-time report">{{citeНаведена webмрежна страница |title=Full-time report |url=http://www.uefa.com/newsfiles/ucl/2014/2011883_fr.pdf |publisher=UEFA.com (Union of European Football Associations) |date=24 May 2014 |accessdate=24 May 2014 }}</ref>
| weather = Умерено облачно<br />{{convert|17|°C|°F}}<br />51% [[влажност]]<ref name="lineups">{{citeНаведена webмрежна страница |url=http://www.uefa.com/newsfiles/ucl/2014/2011883_lu.pdf |title=Tactical Line-ups – Final – Saturday 24 May 2014 |website=UEFA.com |publisher=Union of European Football Associations |format=PDF |date=24 May 2014 |access-date=24 May 2014}}</ref>
| previous = [[2013 UEFA Champions League Final|2013]]
| next = [[2015 UEFA Champions League Final|2015]]
[[File:Estadio da Luz 2012.jpg|thumbnail|left|Стадионот Луж во Лисабон, како домаќин на Финалето на Лигата на Шампионите во 2014 година.]]
[[Стадион Луж|Стадионот Луж]] во [[Лисабон]], [[Португалија]], бил избран за место на одигрување на натпреварот за Финалето на Лигата на шампионите во 2014 година на [[УЕФА]] состанокот на Извршниот Одбор одржан во [[Истанбул]], [[Турција]], на 20 Март 2012 година.<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://www.uefa.org/mediaservices/mediareleases/newsid=1766100.html|title=UEFA Executive Committee agenda for Istanbul meeting|publisher=UEFA.org (Union of European Football Associations)|date=9 March 2012}}</ref><ref>{{citeНаведена мрежна webстраница|title=Lisbon to stage 2014 UEFA Champions League final|url=http://www.uefa.com/uefachampionsleague/news/newsid=1771656.html|publisher=UEFA.com (Union of European Football Associations)|date=20 March 2012}}</ref>
 
== Наводи ==
 
[[Стадион Луж|<nowiki/>]]
 
[[Категорија:Финалиња на Лигата на шампионите]]