Лази: Разлика помеѓу преработките

Додадени 38 бајти ,  пред 3 години
с
→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница
[проверена преработка][проверена преработка]
с →‎top: Праметарска исправка, replaced: |editors= → |editor= using AWB
с →‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница
Ред 1:
'''Лазите''' ({{lang-ka|ლაზი, ''lazi''; or ჭანი, ''ch'ani''}}; {{lang-tr|Laz}}) се [[Картвелски јазици|картвелска]] [[етничка група]]<ref name="ethno">{{cite book|title=An Ethnohistorical Dictionary of the Russian and Soviet Empires|author=[[James S. Olson]]|publisher=Greenwood|year=1994|editor=Lee Brigance Pappas, Nicholas Charles Pappas|page=436}}</ref> кои го населуваат [[Црно Море|црноморското]] крајбрежје во [[Црноморски регион|Турција]] и [[Грузија]].<ref>1 Minorsky, V. "Laz." Encyclopaedia of Islam, Second Edition. Edited by: P. Bearman , Th. Bianquis , C.E . Bosworth , E. van Donzel and W.P. Heinrichs. Brill, 2010.</ref>
 
Проценките за вкупниот број на Лази денес варира драстично, од 45,000 до 1.6 милиони луѓе, при што мнозинството живее во североисточна Турција. Лазите зборуваат [[ласки јазик]], кој е дел од картвелската [[јазична фамилија]] исто како и [[грузиски јазик|грузискиот]], [[свански јазик|сванскиот]], и [[мегрелски јазик|мегрелскиот јазик]].<ref>{{cite book |last=Dalby |first=A. |year=2002 |title=Language in Danger; The Loss of Linguistic Diversity and the Threat to Our Future |publisher=Columbia University Press|page=38}}</ref><ref>BRAUND, D., Georgia in antiquity: a history of Colchis and Transcaucasian Iberia 550 BC – AD 562, Oxford University Press, p. 93</ref> Ласкиот јазик е класифициран како загрозен од страна на [[УНЕСКО]], со вкупна проценкаа од 130,000 до 150,000 говорници во 2001.<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|url=http://www.unesco.org/culture/languages-atlas/en/atlasmap/language-id-1056.html |title=World Language Atlas |publisher=[[UNESCO]]|accessdate=31 January 2015}}</ref>
 
== Наводи ==