Разлика помеѓу преработките на „Занџан“

Додадени 76 бајти ,  пред 1 година
с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (2)
с (Јазична исправка, replaced: Табриз → Тебриз using AWB)
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (2))
 
[[Податотека:Zanjan profile.jpg|мини|Градот]]
'''Занџан''' ([[персиски јазик|персиски]]: زنجان, [[Азербејџански јазик|азербејџански]]: زنگان) е главен град на [[Занџан (покраина)|покраината Занџан]] во [[Азербејџан (Иран)|Ирански Азербејџан]]. Се наоѓа на север-западно од [[Техеран]] на главниот автопат до [[Тебриз]] и [[Турција]] и приближно од [[Каспиското Море]]. На пописот во 2016 година, населението било 521.302, што е 20-тиот најголем град во Иран. Населението на Заџан се состои главно од [[Ирански Азербејџани]] кои зборуваат [[азербејџански јазик]].<ref>{{citeНаведена webмрежна страница|url=https://books.google.com/books?id=w7_e4qjR854C&pg=PA123&dq=majority+of+the+population+of+East+Azarbaijan+and+a+majority+of+West+Azarbaijan.#v=onepage&q=majority%20of%20the%20population%20of%20East%20Azarbaijan%20and%20a%20majority%20of%20West%20Azarbaijan.&f=false|title=Iran|work=google.com}}</ref>
 
Занџан е познат по своите прекрасни ракотворби, како што се ножеви, традиционални сандали, наречени малиле, занаетчиски изработени со сребрени жици. Заџаниските уметници прават многу работи како различни декоративни јадења и нивните специјални покривки, како и сребрен накит. Во античките времиња, Занџан бил познат по своите нерѓосувачки и остри ножеви. Но, оваа традиција постепено исчезнува со воведувањето на кинески ножеви на пазарот, кои се многу поевтини, посеопфатни и помалку уметнички. Многу селани денес се традиционални ткајачки ткајачи,ткаењето е можеби најпопуларниот занает на Заџан. Популацијата на Занџан се гордее со највисокото ниво на среќа меѓу луѓето од 30 други провинции во Иран, според деталната анкета спроведена од страна на [[Иранската новинска агенција Исна]].
|Nov humidity = 59
|Dec humidity = 68
|source 1 = NOAA (1961–1990)<ref name= NOAA>{{citeНаведена webмрежна страница
|url = ftp://ftp.atdd.noaa.gov/pub/GCOS/WMO-Normals/RA-II/IR/40729.TXT
|title = Zanjan Climate Normals 1961–1990