Разлика помеѓу преработките на „КК Тетекс“

Додадени 38 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎Историја: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница
с (→‎Историја: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
 
 
==Историја==
Клубот бил создаден од страна на Благоја Митруш и браќата Вуко и Нуци Савиќ. Подоцна во Тетекс се приклучиле Бране Јуфка и Мике Спироски. Во 1962 година во екипата како јуниор дошол Славчо Марковски - Чаве и од тогаш е присутен во активностите на КК Тетекс.<ref>{{citeНаведена webмрежна страница |url=http://sportmedia.mk/kosharka/domashno-prvenstvo/prikazna-dolga-65-godini |title=Приказна долга 65 години... |publisher=sportmedia.mk |date=14 октомври 2017 |accessdate=23 февруари 2018}}</ref> Во сезоната [[Втора македонска кошаркарска лига 2018/19|2018/19]], Ангели се натреварувал во [[Втора македонска кошаркарска лига|Втората лига]] - Запад, во која завршил на првото место и обезбедил пласман во разигрувањето. Тетекс бил елиминиран во првата фаза, односно четвртфиналето.
 
== Поврзано ==