Ерта Але: Разлика помеѓу преработките

Одземен 151 бајт ,  пред 2 години
с
Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
| photo_caption = Ерта Але во мај 2008
| elevation_m = 613
| elevation_ref = <ref name=vw>{{citeНаведена webмрежна страница |url=http://volcano.oregonstate.edu/erta-ale |title=Erta Ale, Ethiopia |accessdate=2007-08-08 |website=Volcano World|publisher=Oregon State University}}</ref>
| prominence_m =
| prominence_ref=
 
=== Местоположба и топографија ===
Вулканот Ерта Але, иако не е многу висок (613 метри надморска височина) многу е широк и изнесува триесет километри во дијаметар. Тој е дел од вулкански систем кој ги вклучува, од север кон југ, [[Гада Але]], [[Алу Дала Фила]], [[Борале Але]], [[Ерта Але]], [[Халји Губ]] и [[Але Багу]] кој се протега на 95 километри должина и 42 километри широчина. Се наоѓа на јужно од вулканот [[Далол (вулкан)|Д<nowiki/>алол]].
 
Ерта Але на врвот има 1 600 метри долга и 700 метри широка [[Купа|ку<nowiki/>па]], свртена во насока север-југ.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.volcanodiscovery.com/erta_ale.html|title=Erta Ale|work=www.volcanodiscovery.com|accessdate=2017-12-16}}</ref> Во купата лежат два[[Вулкански кратер| к<nowiki/>ратера]] во облик на кружни бунари со вертикални ѕидови. Според вулканската активност, лавини езера се наоѓаат во овие кратери, и тие исчезнат или надоаѓаат привремено.<ref name=":0">{{Наведени вести|url=http://bigthink.com/eruptions/volcano-profile-erta-ale|title=Volcano Profile: Erta Ale|last=Klemetti|first=Erik|work=Big Think|access-date=2017-12-16}}</ref>
 
=== Геологијата ===
[[Лава]] која тече повремено од Ерта Але е [[Базалт|б<nowiki/>азалтска]] и не содржи многу вулкански гасови. Највисоката измерена [[температура]] била 1 217&#x20; <abbr>°C</abbr>.
 
Измерениот топлински бран бил  <span title="">30</span>&#x20;<span title="kilowatt">kW</span>·<span title="mètre">м</span><sup>-2−2</sup>.
 
Афарската Котлина каде што се наоѓа вулканот сочинува дел од[[Голема Раседна Долина| Г<nowiki/>олемата Раседна Долина]] која поминува низ [[Источна Африка]] од север кон југ, и која доколку нејзиниот развој продолжи би можела да создаде нов [[океан]], исто како [[Црвено Море|Црвеното море]].<ref name=":0" />
=== Лавини езера ===
[[Податотека:ET Afar asv2018-01 img103 Ertale.jpg|мини|Лавино езеро во кратерот на Ерта Але]]
[[Лавино езеро|Лавините езера]] во вулканот датираат одамна, веројатно најмалку во последните 100 години<ref>Oppenheimer and Francis, 1998</ref> Постојат и докази за поексплозивни ерупции (VEI 2) во последните 150 години од Ерта Але, но нема доволно докази поради тешко пристапната местоположба<ref>{{Наведени вести|urlname=http":0"//bigthink.com/eruptions/volcano-profile-erta-ale|title=Volcano Profile: Erta Ale|last=Klemetti|first=Erik|work=Big Think|access-date=2017-12-16}}</ref>. Немало други набљудувања до ноември [[1992|1992 година]] освен некои антенски истражувања и сателитските набљудувања. Колапс на ѕидовите на северниот кратер го закопал лавиното езеро. Нивото на средишното езеро, кое било од 40 до 70 метри, паднало на сто метри.
 
Во 2001 година, [[Еритрејско-етиопски конфликт|војната со Еритреја]] завршила и тимови на научници можеле да направат мерења. Езерото тогаш изнесувало 80 до 100 метри, сместено на длабочина од 80 метри и редовно испуштало лавини фонтани високи од пет до десет метри. Од овој датум, вулканот редовно се посетува. Набљудувањето на лавиното езеро покажува чести промени на нивото и на активноста.
 
== Туристичка дестинација ==
Ерта Але е една од главните атракции во Афарската Котлина и стана позната туристичка дестинација. На 4 јануари 2012 извршен бил терористички напад врз туристи и научници кои кампувале до кратерот при што неколкумина биле убиени или киднапирани.<ref>{{Наведени вести|url=http://www.theguardian.com/world/2012/jan/19/ethiopia-attack-british-tourist|title=Ethiopia attack: British survivor endures 12-hour ordeal on volcano|last=Johannesburg|first=William Davison David Smith in|date=2012-01-19|work=The Guardian|access-date=2017-12-16|language=en-GB|issn=0261-3077}}</ref>
 
== Мониторинг ==
* (француски) [http://www.futura-sciences.com/comprendre/d/dossier615-4.php Футура науки - Досието за Ерта Але]
* (француски) (англиски) [http://www.erta-ale.org/ - Веб страна на Женевското вулканолошко здружение Швајцарија за Ерта Але]
 
[[Категорија:Штитести вулкани]]
[[Категорија:Вулкани во Етиопија]]